Okean - deponija radioaktivnog otpada!

 

Okean – kolateralna šteta velike apsorpcione zapreminske moći. Posledice: unknown.

 

Gost na blogu: autor Vgagi

Prema London Dumping Convention, zabranjeno je bacanje visokoradioaktivnog otpada u okeane, ali nuklearna industrija to više nego nadoknađuje ogromnim količinama nisko radioaktivnog otpada. Samo izmedju 1946. i 1982. u okeane je bačeno negde oko 63 PBq (1.7 MCi) radioaktivnog otpada. Zapravo, to je količina za koju se zna i za mesta za koja je postojala kakva takva kontrola.

Zvanično, samo Francuska danas baca oko 100 miliona galona nuklearnog otpada godišnje u okean.

Problem je — koliko se tek onda „dampuje“ ilegalno?

Prema nekim izjavama, u prošlosti su čak neke probe nuklearnog oružja bile urađene kako bi se prikrilo bacanje nuklearnog otpada u okeane.

Ovo će tek buduće generacije početi da zaista osećaju i „placaju“, mada je već bilo veoma uznemirujućih incidenata. (Izvor)

Nijedna zemlja još uvek nema rešeno pitanje trajnog skladistenja visokoradioaktivnog otpada. Na Yucca Mountain NWR ameri su potroiili 20 milijardi $ poreskog novca pre nego sto je Obama zaustavio projekat kao nesiguran i preskup (prema procenama, finalni ceh bi bio preko 90 milijardi $ poreskog novca). Treba primetiti da se svi ovi projekti u svim zemljama finansiraju od poreskog novca. Upravo to i omogucava da nuklearna energija bude „jeftina“. Kao i bacanja nuklearnog otpada u okeane.

„Privremena“ skladista za nuklearni otpad su tipicno za plakanje.

Greenpeace je 2006. je otkrio da iz skladista nuklearnog otpada Centre Stockage l’Aube u Soulaine, istočna Francuska, curi radioaktivni otpad i da je počeo da zagađuje podzemne vode. Ovo skladiste nalazi se 10-ak kilometara udaljeno od čuvenih Champagne vinograda. (izvor)

Zvanične vlasti su samo potvrdile da postoji curenje, da je do njega doslo zbog napuknutog betona u skladištu (kako je otpad iscureo iz buradi?) i da je stvar sredjena novim slojem betona. Valjda računaju da su ljudi oguglali i postali ravnodušni na takve stvari.

Merenja sledecih godina pokazuju postepeno širenje radioaktivnosti. Ne zna se koliko to već traje. U regionu već postoji značajan porast slučajeva raka štitne žlezde (tiroide).

Čini mi se da dolazi vreme kada ce gajger biti redovno korišćen prilikom kupovine hrane i drugih artikala.