Vikiliks: Sumnje u bezbednost bugarske nuklearke Belene

 

Londonski list "Gardijan" i danas prenosi najnovija otkrića Vikiliksa, među kojima su i sumnje u bezbednost Belena, bugarske nuklearke u izgradnji.

Izgradnja nuklearne elektrane Belene

                                                                                                                  

U depešama američkih diplomata iz Sofije, kako prenosi BBC, kaže se da je izgradnja Belena praćena zabrinutošću za bezbednost te nuklearke. U depešama se kaže da su Bugari požurivali radove da bi zadržali nemačkog partnera, specijalizovanu firmu RVA za igradnju elektrana i prodaju struje, koja je kupila 49
odsto projekta.

 

 

 

Nemci su se, međutim, posle samo godinu dana povukli iz projekta navodeći kao razlog nezatvorenu finansijsku konstrukciju za izgradnju Belene zbog globalne finansijske krize. Nasuprot tome, u američkim depešama se kaže da su se
direktori nemačke firme u privatnim razgovorima žalili na netransparentnost čitavog projekta i na glavnog izvođača radova, rusku firmu Atomstroj-eksport, kao i na svoj neuspeh da ubede partnere u vrednost evropskih poslovnih i bezbednosnih standarda.

 

Đelić: Nećemo graditi nuklearku u Srbiji

Potpredsednik Vlade zadužen za evropske integracije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić izjavio je danas da ne postoje planovi za izgradnju nuklerane elekrane Srbiji. Na pitanje kakav je njegov stav po pitanju izgradnje nuklearne elektrane "Belene" u Bugarskoj, Đelić je naveo da to ne može da komentariše i da je to pitanje za ministra rudarstva i energetike, dodajući da nuklerana energija ima veliku budućnost u svetu.

 

"I sami Bugari sve više govore o izgradnji Belena u kontekstu kašnjena građevinskih radova, nedostatka para, netransparentnih ugovora sa trećim stranama i uticaju i interesima ruskih političara i oligarha", stoji u američkoj
diplomatskoj depeši iz Sofije.

 

Sa druge strane, domaći i bugarski stručnjaci nas ubeđuju da je izgradnja nuklerke "Belene" poptpuno bezbedna i isplativa.

 

- Bugarski stručnjaci tvrde da je to seizmički loše područje, ali je ruska tehnologija toliko napredovala da bi se automatski uključila ako bi došlo do nekih potresa i sprečila katastrofu. Njihova tehnologija je najbolja, ne zaostaje ni za japanskom, ni za evropskom, ni za bilo kojom drugom. Dovoljno je bezbedna. Elektrane su danas na poslednjem mestu kada je u pitanju opasnost po sredinu. Budućnost Evrope je u nuklearkama - smatra Sijka Pištolov, urednica sajta “Energy observer”.


 

Protest u Beogradu

Nedavno su aktivisti protestvovali ispred skupštine s transparentima „Ne želimo još jedan Černobil“ i „Stop nuklearkama u Evropi, Srbiji i Bugarskoj“. Oni su osudili nameru Srbije da učestvuje u izgradnji bugarske nuklearke.

Isto tako, naučni savetnik u Institutu Vinča dr Ilija Plećaš smatra da je ova nuklearka jednako korisna za Srbiju i da je treba graditi sa bugarske strane.


- Treba da učestvujemo i, prema uloženom novcu, dobijemo energije koliko možemo. Sa gradnjom treba početi što pre kad već ne možemo da gradimo kod nas zbog Moratorijuma na gradnju nuklearnih elektrana koji je na snazi od 1989. godine - kaže Plećaš.


Isto mišljenje ima i Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije. On je naglasio da je nama u interesu da u toj nuklearki imamo 10 odsto vlasništva.


Prethodni partner Bugarima u izgradnji nuklearke bila je nemačka kompanija RWE, specijalizovana za igradnju elektrana i prodaju struje, koja je kupila 49 odsto projekta. Nemci su se, međutim, posle samo godinu dana, 2009. povukli iz projekta navodeći kao razlog ne zatvorenu finansijsku konstrukciju za izgradnju Belana zbog globalne finansijske krize.